W niedzielę (04.03.2018r.) we Włocławku odbył się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. To część ogólnoświatowej akcji, organizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja, która ma na celu kultywowanie pamięci o antykomunistach.

Główny cel imprezy, która od sześciu lat organizowana jest w całym kraju, to oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 oraz popularyzacja i podtrzymywanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. W stolicy Kujaw impreza odbywała się po raz drugi i po raz drugi organizowana była przez Włocławski Klub Biegacza „Maratończyk”. W pierwszej edycji wzięło udział blisko czterystu biegaczy. Bogaty program imprez towarzyszących sprawił, że kolejnych kilkaset osób odwiedziło miejsce, w którym odbywały się ubiegłoroczne zawody.Druga odsłona biegu, która miała miejsce w minioną niedzielę, zebrała na starcie ponad 250 sportowców. Rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia NMP i św. Jana Apostoła. Po nabożeństwie rozpoczęły się zawody sportowe. Biegacze rywalizowali na trzech dystansach: 1000m, 5000m (dla średnio zaawansowanych) oraz 10000 m (dla profesjonalistów). Dodatkowo odbył się Bieg Symboliczny na dystansie 1963 metrów, czyli symboliczne upamiętnienie daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 21 października 1963 r. Leśna trasa biegu rozpoczynała się przy Szkole Podstawowej nr 23 i biegła przez okolice jeziora Łuby. Oprócz udziału w rywalizacji sportowej można było obejrzeć wystawę zorganizowaną przez delegaturę IPN w Bydgoszczy, która poświęcona była Żołnierzom Wyklętym.

To była doskonała okazja do spotkania się dla całego naszego lokalnego środowiska biegowego – mówi Wojciech Prokopowicz, manager WKB „Maratończyk” – Dlatego też już dzisiaj zapraszamy na kolejne edycje biegu Tropem Wilczym. Chcemy mocno rozwijać to wydarzenie w latach następnych. Mamy już spore grono przyjaciół, które – w co głęboko wierzę – będzie się stale poszerzać.

Na dystansie najkrótszym, przeznaczonym dla najmłodszych oraz początkujących biegaczy, triumfował Igor Nogala, drugi był Kamil Wojnowski, a trzecie miejsce zajęła Natalia Krasińska. Na trasie o długości 10000 metrów najlepszy był Krzysztof Mulawa, drugą lokatę zajął Maciej Grudziński, a trzecią Andrzej Chmielewski. Na dystansie o połowę krótszym (5000 metrów) natomiast pierwszy metę osiągnął Sebastian Waszak, za nim był Mariusz Waszak, a trzeci dobiegł Piotr Sztolcman.

Pełne wyniki dostępne są pod linkiem: https://elektronicznezapisy.pl/event/2208/results.html
A tak było w tym roku we Włocławku: https://www.youtube.com/watch?v=bne4C7FXTtc&t=46s